Svijet arheologije uvijek donosi zanimljive vijesti. Prošli put smo spomenuli moguće uništenje aboridžinskih lokaliteta uslijed rudarenja, požare u blizini Mikene te otkriće 400 godina starog broda u Baltičkom moru. Danas donosimo nove vijesti iz svijeta arheologije.
Otisci stopala stari 120 000 godina

Proteklih je dana Science Magazine objavio vijest o otkriću sedam otisaka stopala hominima. Riječ o otiscima starim 120 000 godina pronađenima u pustinji Nefud u Saudijskoj Arabiji, prenosi Archaeology.org. Otisci dvoje ili troje jedinki modernog čovjeka, zajedno sa stotinama otisaka životinjskih stopala pronađeni su uz pomoć OSL metode, odnosno optički stimulirane luminiscencije.
Prema riječima Mathew Stewarta sa Max Planck Instituta za kemijsku ekologiju, ljudi su posjećivali jezero u isto vrijeme kad i životinje poput deva, bivola i slonova u svrhu lova i sakupljanja. Zanimljivost je i činjenica kako na tom području nisu pronašli kamene alatke.
Sekvenca jednog od najstarijeg neandertalskog DNA u Europi
U pećini Stajnia u Poljskoj pronađen je kutnjak jedinke neandertalaca. Znanstvenici su zub označili kao Stajnia S5000, a pripadao je neandertalcu koji je živio prije 80 000 godina. Pomoću mitohodrijske DNA znanstvenici su uspjeli doznati kako je riječ o starijoj osobi dok bi druga zanimljivost bila pronalazak dalekih rođaka, prenosi Science Alert.

Arheologinja Mateja Hajdinjak (Institut Max Planck za evolucijsku arheologiju) navodi kako je mitohondrijski genom Stajnia S5000 najbliži onome pod nazivom Mezmaiskaya 1 pronađen na Kavkazu. S druge strane, Stajnia S5000 je također i u rodu sa dvoje neandertalaca pronađenih na prostoru Belgije i Njemačke, a koji su živjeli prije 120 000 godina.
Intaktni sarkofazi
Archaeology.org donosi vijest o otkriću trinaest sarkofaga pronađenih u 10 metara dubokom oknu u Sahari. Riječ je o sarkofazima starima oko 2 500 godina, a neki od njih još imaju očuvanu originalnu boju.

Prema riječima Mustafe Waziri (Vrhovno vijeće za antikvitete), radi se o sarkofazima poslaganima jedni na druge unutar okna, koje je pak imalo tri zapečaćene niše. Istraživanja će se nastaviti gdje će se ujedno pokušati utvrditi imena i titule pokojnika.
Vijesti iz svijeta arheologije u proteklim mjesecima možete pogledati i na idućim linkovima:
Značajna arheološka otkrića u svijetu u prvoj četvrtini 2020. godine
Najnovija arheološka otkrića iz svijeta – Zimski kamp Džingis kana, vikinški brod i šumski slon i
Svijet arheologije – Abordižini, požar u Mikeni i otkriće 400 godina starog broda.