Vučedolska jarebica
Jedna od najpoznatijih prapovijesnih kultura je zasigurno ona vučedolska. Vučedolska kultura je ime dobila po najpoznatijem, ujedno i eponimnom lokalitetu gdje se najaktivnije živjelo u razdoblju eneolitika, u kasnom 4. i tijekom 3. tisućljeća prije Krista.
Priopćenje Design Studia D prenosimo u cijelosti:
“U tijeku je snimanje znanstveno-povijesnog serijala o naprednoj vučedolskoj kulturi koja je Europom dominirala prije 5 000 godina. Filmovi se snimaju prema scenariju prof. dr. sc. Aleksandra Durmana, a u režiji Darka Puharića.
U svrhu što autentičnijeg prikaza života Vučedolaca posebno se pazi na znanstveno-istraživačku dimenziju same vizualizacije, tako da svi detalji, uključujući rekvizite te animirane i igrane scene, budu što izvornija i točnija interpretacija tema koje se obrađuju u filmovima.
Teme filmova iz serijala bave se najznačajnijim detaljima iz života Vučedolaca, geografskim i povijesnim elementima, a isto tako i onim metafizičkim, religioznim i mitološkim elementima koje su nam kao indoeuropski narod ostavili u nasljeđe prije nekoliko tisuća godina.”
“Nagrađivani prvi film Prapovijesna noć Venere i Marsa, koji je polučio izvrsne rezultate na najvećim europskim i svjetskim festivalima, uzbudljiva je priča o najstarije zabilježenom datumu u prapovijesti. Događaj koji se na nebu odigrao 2889. godine pr. Krista, obilježen je ljudskom žrtvom i piktografskim pismom na terini iz groba.
Drugi film Vučedolska jarebica tematski obrađuje najnapredniju metalurgiju Europe. Najpoznatiji vučedolski artefakt je tzv. Jarebica koja ja nađena ukopana pred ulazom u Megaron ljevača bakra, kako je ovaj objekt nazvao njemački arheolog Robert Rudolf Schmidt koji je 1938. vodio istraživanja na Vučedolu. Tehnologija mijenjanja strukture prirode – rudača, tekućina i metala mogla se jedino objasniti mitovima.
Tako je ljevač „gospodar vatre i peći“, koji ima moć i znanje promijeniti strukturu prirode, postao onaj koji komunicira s nadnaravnim, a Megaron ljevača bakra time nije samo radionica nego hram posvećen vučedolskom bogu vatre i lijevanja. Tim otkrićem vučedolska ptica dobiva značaj najstarijeg simbola metalurgije te kao takva predstavlja jedinstvo tehnologije i mitologije.
Vjerujemo kako će i sljedeća tri filma odgovoriti na brojna pitanja o Vučedolskoj kulturi, ali jednako tako i potaknuti neka nova razmišljanja o ovoj iznimnoj i drevnoj civilizaciji koja se razvijala na našim prostorima te svojim dosezima obilježila povijest čovječanstva. Značaj i vrijednost ovoga projekta prepoznao je i Grad Vukovar te pružio svoju maksimalnu podršku prepoznajući da se kroz ovaj znanstveno-povijesni dokumentarni serijal ostvaruju temeljni ciljevi kao što su popularizacija arheologije, Vučedola i vučedolske kulture, a svim se Vukovarcima, gradu Vukovaru i građanima Hrvatske pojačava i razvija svijest o dubokoj ukrojenjenosti u povijest i kulturu čitavog prostora Europe. Vjerujemo kako će ovaj film zasigurno biti jedinstveni europski i svjetski kulturni proizvod koji dolazi iz Vukovara!
Scenarij: prof. dr. sc. Aleksandar Durman
Režija: Darko Puharić
Trajanje: 51min/filmu
Jezik: engleski s hrvatskim titlovima
Produkcija: Design studio
D Premijera drugog filma iz serijala: Vučedol Partridge – Vukovar, rujan 2020.”
Premijera filma je zakazana za 25. rujna 2020. godine s početkom u 20 sati.