Brodolom iz 5. stoljeća pr. Kr. kao podvodni muzej
Prvi podvodni muzej Grčka je otvorila na prvi dan kolovoza. Ovim potezom zainteresirana javnost dobila je priliku posjetiti ostatke antičkog brodoloma iz petog stoljeća pr. Kr.
Brod je prevozio 3 do 4 tisuće amfora koje su vjerojatno služile za skladištenje vina. Brodolom uz otočić Peristera otkrio je lokalni ribar još 1985. godine. Pretpostavlja se kako je ovaj atenski trgovački brod potonuo uslijed loših vremenskih okolnosti oko 425. godine pr. Kr.
S obzirom kako je riječ o pilot projektu u Grčkoj, javnost će brod moći posjetiti samo naredna dva mjeseca, odnosno od 3. kolovoza do 3. listopada. Oni koji ne mogu ili ne žele roniti imat će priliku posjetiti brodolom u virtualnom obliku u lokalnom informativnom centru na otoku Alonissosu. Osim ovoga, grčke vlasti planiraju još četiri antička brodoloma napraviti dostupnima za turističko – ronilačke obilaske.

“Parthenon of shipwrecks“
Ovaj podvodni muzej nosi i simboličan naziv “Parthenon of shipwrecks” kako bi se naglasila njegova važnost. Grčke podvodne arheološke lokalitete do 2005. godine mogli su posjećivati samo arheolozi. Od tada, promjenom zakona otvoreno je nekoliko lokaliteta koje mogu obići i ronioci. Kako ne bi sve ostalo samo na ronjenju, na lokalitetu su postavljene i svojevrsne “info – table”.

S obzirom kako se brodolom nalazi na 25 metara dubine, upriličeno je i podvodno otvaranje kojemu su prisustvovali guverner Tesalije Kostas Agorastos i popularni grčki pjevač Sakis Rouvas. Otvaranje je pratila i ministrica kulture Lina Mendoni, pritom naglasivši važnost održivog razvoja ovakvog turizma. Uz nju, otvaranje su pratili i ostali zainteresirani na svojim jahtama i ribarskim brodovima.
Podsjetimo, podvodna nalazišta na prostoru Republike Hrvatske moguće je posjetiti uz dozvolu nadležnog Konzervatorskog odjela ili u organizaciji lokalnih licenciranih ronilačkih klubova. Individualno ronjenje na arheološkim nalazištima je strogo zabranjeno. Lokacije koje je moguće obići možete proučiti na stranicama Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju.
Jedan takav lokalitet, točnije Letavica kod Paga je početkom godine bio i promoviran u Njemačkoj, o čemu je arheopress.hr već pisao.