Kakvu poveznicu imaju mirinski češalj, Mirine te čokolada? Krenimo redom.
Crkva iz petog stoljeća na prostoru Mirina je jedan od najpoznatijih kasnoantičkih sakralnih objekata. Riječ je o jednobrodnoj crkvenoj građevini tlocrta u obliku križa. Unatoč tomu što je crkva ima dugu povijest korištenja i dogradnji, za ovu priču je bitan jedan pokretni nalaz – češalj.

Naime, arheološkim istraživanjima francusko-hrvatskog istraživačkog projekta 2017. godine, pronađen je mirinski češalj. Riječ je o češlju od bjelokosti, vjerojatno liturgijske namjene. Inače, arheološka istraživanja provodi dr. sc. Morana Čaušević – Bully, voditeljica hrvatsko-francuske misije Francuske škole u Rimu i projekta “Arheološki park Mirine-Fulfinum“, dok je restauraciju češlja proveo Arheološki muzej u Zagrebu.
Češalj je s obje strane ukrašen reljefnim prikazima Kristovih čuda. S jedne strane prikazana je pretvorba vode u vino na svadbi u Kani te čudesno umnažanje kruha. S druge strane može se prepoznati scena žene koja krvari, izliječene tako što je dotaknula Isusovo ruho. Uz ovaj, na lijevoj strani je vjerojatno prikaz i žene pred Kristovim grobom. S obzirom kako su ovakvi predmeti općenito rijetki, nalaz je samim time jedan od značajnijih za hrvatsku ranokršćansku arheologiju.

Zanimljivosti Mirina i mirinskog češlja ovih dana je moguće potvrditi i obilaskom lokaliteta gdje arheološka istraživanja provodi dr. sc. Morana Čaušević – Bully i njezin tim. Posjeti arheološkom timu i lokalitetu, pritom naravno poštujući mjere odgovornog ponašanja su mogući danas, 23. 7. te 28. i 30. srpnja u 16:30 sati.
Priču o mirinskom češlju je moguće i zasladiti. I to doslovno. Naime, u lokalnoj ponudi je moguće kupiti i ovaj unikatni suvenir – čokolada mirinski češalj.
