U jučerašnjem intervju smo se kroz razgovor s predsjednikom udruge ZipArh Daliborom Brankovićem dotakli pitanja ciljeva udruge, projekata i članova. Danas vam donosimo drugi dio intervjua. Podsjetimo, udruga ZipArh okuplja osobe s interesom za znanstvene discipline društveno/humanističkih i prirodnih smjerova, ali i ostale zaljubljenike u kulturnu baštinu.
Spomenuli ste kako ste sudjelovali na festivalu na otoku Krku prošle, 2019. godine. Kako vam je bilo? Kako šira javnost reagira na vaš rad i aktivnosti?
Kao što sam već spomenuo, festival je prošao sjajno unatoč mnogim nedostatcima. Kao pilot projekt i prva manifestacija koju smo organizirali, mislim da svi možemo biti zadovoljni posjećenosti i reakcijama publike – naročito djece.
U tri tematska dana – od prapovijesti do srednjega vijeka pokušali smo raznim radionicama, igrama, demonstracijama, predavanjima i kuhinjom pokazati posjetiteljima kako se živjelo na području grada i otoka Krka u vremenima Liburna, Rimljana ili Frankopana. Na festivalu je bila postavljena i fotografska izložba: “Fotografski CV: Baština mora i gora” gdje je nekoliko različitih autora predstavilo svoje fotografske radove. Ovom prilikom još jednom bih se zahvalio Gradu Krku, Turističkoj zajednici grada Krka i Građevinskom poduzeću Krk što su prepoznali i podržali manifestaciju, ali i kolegama s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru koji su nesebično pripomogli potrebnom opremom.
Šira javnost zasada u velikom broju ni ne zna za naš rad s obzirom da smo relativno mlada i mala udruga s ne mnogo iskustva. Ipak, do sada smo nailazili uglavnom na pozitivne reakcije i reakcije podrške.
Predstavljali ste udrugu ZipArh i na ARHIZ konferenciji. Kako struka pak gleda na vaš rad?
Na ARHIZ su nas pozvali kolegica Branka Molnar i kolega Luka Štefan na čemu im neizmjerno zahvaljujem. Bilo je iznimno iskustvo sudjelovati na prvom izdanju te konferencije gdje smo mogli po prvi puta predstaviti svoj rad u javnosti i to pred kolegama arheolozima i drugim, srodnim znanstvenicima. Tamo smo također naišli uglavnom na pozitivne reakcije pa čak i pozive na suradnju stoga mislim da i struka nekako gleda pozitivno na rad neprofitnih organizacija u znanosti i popularizaciji iste.
Prema vašem opisu na Facebook stranici, jesu li samo arheolozi uključeni ili ima i drugih struka?
U udruzi ZipArh trenutno je najviše arheologa i to u velikoj većini prevladavaju upravo studenti, no nekako je temeljna misao same udruge upravo interdisciplinarnost koja je iznimno važna i u samoj arheologiji. Tako su neki od naših članova i antropolozi, etnolozi, povjesničari, filozofi pa čak i ekonomisti i programeri.
Imate li neke buduće planove koje ste spremni podijeliti?
Sve projekte održane u 2019. godini planiramo ponoviti i u 2020. godini uz moguće jednu dodatnu manifestaciju i možda koje arheološko istraživanje no zasigurno se priključujemo većem broju studenata kao pomoć pri izvršavanju studentskih projekata. Trenutno je faza čekanja rezultata raznih natječaja pa će se više znati u proljeće.
Kako vi vidite budućnost rada i djelovanja mlađih naraštaja u arheologiji?
Budućnost rada i djelovanja mladih arheologa je prema meni svijetla, no nedostaje raznih skupova, konferencija, okruglih stolova i sličnih događanja isključivo usmjerenih na studente i mlade arheologe koje bi služile pri ostvarivanju novih suradnja, veza, zajedničkih projekata itd.
Ipak smo malena zajednica koja bi puno bolje funkcionirala kada bi se svi slagali, družili i surađivali. Mladima su pružene mnoge nove mogućnosti iskoristive u arheologiji, naročito što se tiče tehnologije i digitalizacije no potrebno ih je na pametan način iskoristiti u kombinaciji s tradicionalnim metodama istraživanja i uz mnogo truda, rada i čitanja literature te usmjeriti to znanje ka zaštiti, promociji i prezentaciji kulturne baštine u Republici Hrvatskoj, ali i šire.